از خونریزى معده جلوگیرى مى كنم . دشمن كرم كدو هستم . اگر مرا با سكنجبین بخورید از چاق شدنتان جلوگیرى مى كنم . 

سابقا مرا در روغن بزرگ حل كرده و روغنى به نام روغن كمان مى ساختند كه از آن براى چرب كردن كمانها استفاده مى شد و هنوز هم براى كمان حلاجى مصرف مى شود. در هند مرا در روغن كنجد حل كرده و در نقاشى به كار مى برند و بر پارچه حریر مى مالند و با آن موم جامع مى سازند. داروسازان سنتى ایران با من روغنى مى ساختند به نام دهن - الصوانى كه نسخه آن در قرابادین نوشته شده است . صمغ من خشك ، شكننده شفاف به رنگ زرد لیمویى است و شبیه مصطكى مى باشد. بو و طعم آن رزینى است و داراى یك درصد اسانس مى باشد.

كهربا ضمن معرفى خود اختلاف ضاهرى خود را با من شرح داد و به همین جهت در اینجا تكرار نمى نمایم . گاهى در قطعات من اجساد كرم و پشه دیده مى شود. زیرا این ات وقتى من از درخت مترشح مى شوم روى من نشسته و مى چسبند.من از خونریزى سینه و معده جلوگیرى مى كنم ، و درمان اسهال خونى مى باشم . بلغم معده و روده را از بین مى برم . كرم روده و كرم كدو را مى كشم و قاعده ن را باز مى نمایم . براى درمان خفقان ، تنگ نفس و بواسیر مزمن مرا تجویز كرده اند. خوردن من با كمى سكنجبین جهت رفع چاقى مفید است ، و با سركه جهت اسقاط جنین مرده توصیه كرده اند. سرمه من با عسل جهت سفیدى و زخم چشم و تراخم مجرب است .

سرمه من با عسل تراخم را مداوا مى كند. ضد شب كورى هستم . فارسى و عربى من سندروس است . ولى عوام اشتباها مرا نوع كهربا مى دانند. در صورتى كه من صمغ نوعى سرو كوهى هستم كه در مراكش و اطراف اقیانوس اطلس زیاد است و كسانى كه مرا معدنى تصور كرده و نوشته اند كه من در وسط دریا از زمین مى جوشم صحیح نیست .

چكاندن آن در گوش براى تسكین درد و ناشنوایى آن مفید مى باشد صمغ من براى التیام جراحات مخصوصا محلول در روغن زیتون به كار مى رود. بخور من با ((عود)) یا به تنهایى جهت رفع سردرد و معالجه زكام و جلوگیرى از سرما خوردگى نافع است ، براى ساختن خمیر دندانهاى طبى كه براى جلوگیرى از خونریزى به كار مى رود، صمغ مرا داخل مى نمایند. محلول من در روغن بادام جهت ترك پوست و شقاق مقعد مفید مى باشد. فرزجه آن جهت اسقاط جنین مرده مجرب است . در صنعت از صمغ من در ساختن ورنیهاى مختلف استفاده مى شود.

صمغ ناشتار

درخت من در بلوچستان ، اطراف تخت سلیمان مى روید. درخت من پنجاه متر طول و یك متر و نیم قطر دارد و بیش از پانصد سال عمر مى كند، و زبان محلى به آن ناشتار مى گویند. با ایجاد شكافى در تنه درخت من صمغى از آن خارج مى شود كه در صنعت داروسازى با آن مشمع مى سازند و چون در اثر گرما روان مى شود آن را مخلوط با موم مى نمایند. صمغ من معطر و نیمه روان است ، ولى پس از خارج شدن از درخت به سرعت منجمد مى شود و بوى قوى و مخصوص پیدا مى كند.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب خواص گیاهان دارویی: سندروس

خواص دارویی و درمانی گیاه سندروس

گیاه من در اسپانیا هم مى روید ولى صمغ نمى دهد علاوه بر مصرف دارویى و صنعتى با صمغ من دانه هاى تسبیح ، گردن بند و سایر قطعات زینتى مى سازند. صمغ من در روغن محلول است ، مخصوصا اگر آن را بجوشانند. 

براى درمان شب كورى كمى از مرا روى جگر گوسفند یا حیوان دیگر بپاشید و آن را بر روى آتش ‍ بریان كنید و آن كه از آن خارج مى شود گرفته ، و در چشم بكشید.

پوست خوب براى ,روغن ,كرده ,درخت ,جلوگیرى ,سندروس ,درمانی گیاه ,گیاه سندروس ,خواص دارویی ,جنین مرده ,اسقاط جنین منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

syedmohamadjavadazizi معبر جوان عاشورایی reyhane طراوت چت|زندگی چت تخفیف شرکت تابلو سازی اریانا ساین Klikkala آزمایشگاههای دانشگاه پیام نور اهواز